Утеплення підлоги власноруч

Для збереження тепла у житлових приміщеннях в холодну пору року власники будинків та квартир вживають різні заходи. Щоб запобігти втратам енергії, встановлюють герметичні металопластикові вікна, обшивають пінопластом або мінватою фасади. Для приватних будівель та квартир на перших поверхах завжди існує необхідність у теплоізоляції підлоги, а в деяких випадках — навіть у встановленні електричного чи водяного підігріву.

Розгляньмо найпопулярніші варіанти утеплення підлоги, а також розкажемо, на що звертати уваги під час вибору утеплювача та монтажу системи підігріву.

Утеплення підлоги власноруч

Які існують варіанти теплої підлоги

Перш ніж відповідати на запитання, як зробити підігрів підлоги, розглянемо можливі варіанти систем обігрівання. Так, сьогодні існує лише 2 типи підлоги з підігрівом:

Електрична тепла підлогаДжерелом тепла виступає нагрівальний кабель, стрічка або плівка.
Водяна тепла підлогаРоль нагрівального елемента виконує труба.

Перший варіант є зручним для власників квартир, оскільки для монтажу електричної теплої підлоги не потрібен дозвіл. Система є незалежною від центрального опалення, тому використовувати її можна будь-якої пори року.

Є в такого варіанта і мінуси. По-перше, це відчутне збільшення витрат електричної енергії. По-друге, монтаж теплої підлоги своїми руками може привести до перегрівання ділянок під меблями та підвищення ризику ураження людей струмом. Тому критично важливо, щоб монтаж проводив лише досвідчений фахівець.

Водяна система дешевша в процесі експлуатації та забезпечує більш рівномірне прогрівання усієї площі поверхні. Вона ідеально підходить для обігрівання великих приміщень, проте монтаж у квартирі такої системи заборонений.

Єдиний недолік підлоги з водяним підігрівом — висока вартість її встановлення. Проте згодом витрати компенсуються заощадженням на споживанні електроенергії.

Водяна тепла підлога
Водяна тепла підлога монтаж

Підбір матеріалів для утеплення

Незалежно від того, буде встановлюватися у приміщенні система обігрівання чи ні, обов’язковою складовою утеплення підлоги є теплоізоляція. Обираючи утеплювач на підлогу, керуйтеся такими критеріями:

 • ✓ місце та умови застосування матеріалу;
 • ✓ його вартість;
 • ✓ теплопровідність.

Крім того, має значення покриття підлоги. Під плитку, лінолеум, під ламінат та паркет застосовуються різні за характеристиками типи утеплювачів.

Підбір матеріалів для утеплення
Підбір матеріалів для утеплення підлог

Найпоширенішими матеріалами, що використовуються для монтажу теплоізоляції, є:

ПінопластНайпростіший та найдешевший варіант. Його переваги — широкий вибір розмірів плит, зручність монтажу та низька теплопровідність. Якщо поверхня нерівна, потрібно зробити бетонну стяжку.
Екструдований пінополістирол Цей матеріал становить собою різновид пінопласту, проте він є більш міцним та стійким до вологи, має довший термін експлуатації.
Мінеральна вата Зручний в укладанні та недорогий утеплювач, який легко переносить перепади температур та є цілком пожежобезпечним. Єдиний мінус — здатність до поглинання вологи, що негативно впливає на теплоізоляційні характеристики. Також потрібен додатковий захист від мишей та щурів.
Керамзит Керамзитові гранули різного розміру виготовляються з глиняної породи та є екологічно чистим та пожежобезпечним матеріалом. Для забезпечення якісної теплоізоляції ми рекомендуємо використовувати гранули різного розміру. Радимо зміщувати керамзит двох фракцій. Мінімальний шар — 10 см. Матеріал насипається на абсолютно рівну поверхню, вкриту гідроізоляційним прошарком.

Дещо рідше застосовують перліт, коркове полотно, вермикуліт.

Утеплення дерев’яної підлоги

Різновидами дерев’яної підлоги є:

 • ✓ паркет;
 • ✓ паркетна дошка;
 • ✓ ламінат;
 • ✓ дошка з масиву дерева.

Особливість перелічених видів покриттів полягає у необхідності забезпечення низького рівня вологи поверхні — до 10–12%. Стяжка має вистояти від 2 до 4 тижнів.

Утеплення дерев’яної підлоги

Монтаж теплоізоляції здійснюється у кілька етапів.

1. Підготовка поверхні основи: ґрунтування, шпаклювання, обробка герметиком.
2. Укладення гідроізоляції. Для першого поверху найкраще підійде бітумне або полімерно-бітумне покриття. Між поверхами ізоляція здійснюється поліетиленовою плівкою (по бетону) або пергаміном (по дереву).
3. Встановлення лаг.
4. Укладення теплоізоляційного покриття. Якщо для утеплення використовується листовий матеріал, додатково потрібно здійснити герметизацію стиків між лагами та листами утеплювача.
5. Укладення вологозахисної мембрани.

Далі монтується безпосередньо чистова поверхня або чорнове разом із чистовим покриттям.

Утеплення бетонної підлоги

Утеплення може здійснюватися:

 • ✓ за допомогою рулонного утеплювача — коркового, поліетиленового або спіненого поліетилену з фольгою;
 • ✓ по обрешітці;
 • ✓ під стяжку.

Перший варіант є найпростішим та може здійснюватися навіть людиною, яка не має досвіду в будівництві. Утеплювач розкачується по рівній та чистій поверхні та укладається нахлистом у 15 см. Під плитку додатково кладеться водостійка фанера.

Утеплення з обрешіткою або під стяжку виконується подібно до теплоізоляції дерев’яної підлоги. Стяжка заливається поверх утеплювача.

Утеплення бетонної підлоги

Утеплення бетонної підлоги на першому поверсі будинку з підвалом, якщо є така можливість, варто суміщати з утепленням стелі підвального приміщення. Для цього поверхню стелі варто очистити від елементів, які можуть осипатися, обробити антисептиком або ґрунтівкою. Далі під листи пінопласту просвердліть отвори для дюбелів. Зафіксуйте пінопласт кріпленнями та клеєм. Обробіть клеєм ще й стики. Наступний крок — приклеювання армувальної сітки, після висихання якої можна нанести шар штукатурки. Загалом технологія є схожою на утеплення зовнішніх стін методом «мокрого» фасаду.

Поради та відео

З утепленням підлоги у квартирі може впоратися людина, яка робить ремонт вперше. Але щоб зробити утеплення з обрешіткою або під стяжку, а тим паче встановити підігрів підлоги своїми руками, потрібен досвід чи принаймні допомога фахівця.

Залишилися питання чи потрібна консультація?

Залиште свої дані прямо зараз, і ми вам перетелефонуємо.
  Telegram
  Viber
  Messenger
  Instagram