Зміст
Частиною будь-якого ремонту у квартирі, приватному будинку або офісному приміщенні є свердління отворів в стіні, стелі або заготовці, оздоблювальному матеріалі. Основними критеріями якісного виконання цього виду робіт є висока точність отворів, мінімальні затрати часу та якомога менша кількість шуму та пилу.
Розповімо, як щонайшвидше та щонайкраще зробити пробій, проріз у різних видах матеріалів та які інструменти вам для цього знадобляться. Допоможемо розібратися, коли роботу можна зробити власноруч, а коли ліпше звернутися до фахівця.
Перш ніж розглядати численні нюанси свердління отворів традиційними ударними інструментами, зупинімося на альтернативному варіанті — алмазному бурінні отворів. Алмазний бур незамінний у роботі з масивними залізобетонними конструкціями. Інструмент за своєю суттю є різновидом дриля, який кріпиться до стійки, для виконання робіт застосовують кільцеві свердла — алмазні коронки.
Переваги алмазного свердління отворів:
бездоганна форма отворів, яка не потребує додаткового оброблення; |
точність розмірів: діаметр — від 16 до 600 мм; |
висока швидкість свердління, а також завдяки подачі води — можливість працювати без перерви на охолодження бура; |
відсутність пошкоджень на сусідніх ділянках; |
пробивання отворів в бетоні без пилу та вібрацій. |
Мінус використання такого устаткування — його висока ціна, витратні матеріали також недешеві. Можна купити алмазну коронку для перфоратора, проте й вона обійдеться у чималу суму. Тому якщо потрібно зробити великий та рівний пробій у товстій бетонній стіні, краще звернутися до фахівця. Професіонал, який має потужне обладнання, впорається з бурінням навіть у важкодоступному місці, зможе зробити отвір під кутом, а ви зекономите свій час та зусилля.
Інструмент для буріння обирають, спираючись на діаметр та кількість необхідних отворів, а також на матеріал, в якому потрібно зробити проріз. Використовують:
Перфоратор | Підходить для виконання глухих або наскрізних отворів у бетоні, цеглі, камені тощо. Інструмент поєднує у собі ударний механізм та функцію свердління. |
Дриль | Буває звичайним та ударним. В режимі свердління отворів застосовується для дерева, пластику, гіпсокартону, в ударному режимі — для міцніших матеріалів, таких як бетон, кахлі, цегла. |
Шурупокрут та електровикрутки | Деякі прилади, які зазвичай застосовуються для закручування болтів та саморізів, можуть виконувати функцію свердління отворів. Оскільки ці інструменти є малопотужними, вони підходять лише для роботи з металевими та дерев’яними поверхнями. |
У роботі використовують як мережеві, так і акумуляторні моделі, а подекуди й ручний інструмент.
Суть технологічної операції полягає у поступовому видаленні шарів базового матеріалу за допомогою різального приладдя з окружністю необхідного розміру. Отже, окрім вибору інструменту для свердління отворів варто подбати про придбання свердла потрібного діаметру та конфігурації. Швидкість обертів та послідовність дій залежать як від матеріалу, так і від його стану, від того, що потрібно просвердлити — заготовку або, приміром, непорушну стіну.
Просвердлювання металевих листів, труб або інших виробів зазвичай потрібне для скріплення між собою деталей за допомогою заклепок, болтів або зварювання. Вибір інструмента та інші нюанси проведення робіт залежать, зокрема, від виду металу та його товщини.
Алюміній — м’який метал. Через низьку температуру плавлення та значне нагрівання свердла під час прокручування краї просвіту починають плавитися, утворюється чимала кількість металевої стружки. Через цю особливість дірка може виглядати не дуже естетично, а бур забитися алюмінієм настільки, що його буде важко витягнути.
Отже, просвердлюючи алюмінієву заготовку, варто працювати на низьких обертах. Не потрібно сильно натискати на перфоратор, дриль або шурупокрут. Свердло обирайте гостре, бажано з інструментальної сталі з додаванням нітрид-титану або з кобальту.
Тонкі листи та вироби з нержавійки свердлять електродрилем зі звичайним буром по металу не невеликих обертах (не більше 100 на хвилину). Метал, товщиною понад 6 мм, просвердлюють у 2 етапи: спочатку тонкою оснасткою, потім фінішним свердлом.
Найкращим вибором для нержавіючої сталі є бури, у складі яких міститься кобальт. Що більше цього металу в сплаві, то краще. Тако підходять як насадка до інструмента свердла з побідиту. Одноразово можуть використовуватися бури у формі пера для кахлів. Обов’язковим є використання охолоджувального мастила.
Сталь та латунь належать до металів із середнім ступенем в’язкості — здатності деформуватися під дією навантаження. Матеріал зазвичай просвердлюють на обертах від 400 до 1000 за секунду. Для перфоратора або дриля використовують бур зі швидкорізальної сталі. Для тонкого шару металу може застосовуватися свердло у вигляді пера.
Крім того, варто тримати інструмент обома руками та не перестаратися із натиском. Якщо натискання занадто сильне, стружка виходитиме у вигляді спіралі. При цьому нормою вважається дрібна й крихка стружка.
Головне правило просвердлювання будівельних матеріалів з каменю та кахлів — заборона застосування ударної функції. Ігнорування цієї вимоги може призвести до розколів та тріщин. Також бажано завжди пробувати спочатку виконати операцію на обрізку матеріалу.
Під час просвердлювання керамічної плитки будьте особливо обережними, адже це дуже делікатний матеріал. Також відмовтеся від використання потужного дриля на користь шурупокрута, який працює на швидкості близько 800–1000 об./хв.
Для глянцевих кахлів обирайте спеціальні свердла із загостреним наконечником, регульовані «балеринки» та коронки з алмазним напиленням.
Щоб запобігти тріщинам та сколам, поливайте плитку водою, уникайте надмірного натискання на інструмент. Крім того, бур має обертатися лише в одному напрямі.
Ідеальним варіантом бура для роботи з каменем є вироби з алмазним напиленням. Працювати ними варто на невеликій та середній потужності. Швидкість залежить від діаметра свердла:
6 мм — 2000 об./хв |
12 мм — 950 об./хв |
24 мм — 500–700 об./хв |
Щоб запобігти перегріванню свердла, насадку час від часу треба охолоджувати у воді. Свердлити слід починати під кутом, поступово вирівнюючи траєкторію бура.
Щоб зробити дірки або заглиблення самотужки, застосуйте ударно-свердлильний режим перфоратора або ударного дриля. Дриль побутового призначення підійде, якщо потрібно зробити пробій діаметром не більше 80 мм на глибині, що не перевищує 100 мм. Потужності перфоратора вистачить, щоб висвердлити отвори діаметром від 5 до 120 мм на глибину до 500 мм. Якщо потрібна велика кількість отворів або прорізи більшого діаметра, доцільно звернутися до фахівців, що мають професійний інструмент.
Буріння отворів в бетоні здійснюється спеціальними свердлами, призначеними для роботи з цим матеріалом. Зазвичай вони виготовлені із твердосплавного металу. Найкращий результат забезпечують алмазні коронки.
Під час роботи розміщуйте бур перпендикулярно до просвердлюваної поверхні. Намагайтеся обійти арматуру. Для її пошуку створені спеціальні детектори або мультисканери, які здатні виявляти також місця проходження електрокомунікацій.
Свердлити починайте з низьких обертів, поступово збільшуючи швидкість. Обов’язково працюйте у захисних окулярах, масці та навушниках.
М’які матеріали, такі як дерево та МДФ, варто свердлити з мінімальним натиском, працюючи на низьких обертах. Для роботи з деревиною найчастіше застосовують електричний, ручний дриль або шурупокрут та свердла з гострим кінцем. Для того, щоб робити отвори, підходять такі свердла та бури:
Бури по металу допустимо використовувати лише в одному випадку — коли вам потрібно зробити мінімальну кількість отворів та ви не бачите сенсу купувати для цього спеціальну насадку.
Якщо йдеться про свердління отворів у пластикових панелях під розетку або світильник, в ідеалі варто застосовувати кільцеву пилку для перфоратора або дрилі. Коли такої насадки під рукою немає, підійде набірна коронка для гіпсокартону.
Щоб зробити отвори діаметром до 5 мм, підійдуть звичайний дриль або шурупокрут та досить гострі бури по металу (сталі, бронзі). Оскільки пластик є дуже чутливим до нагрівання, варто подбати про попереднє охолодження матеріалу. Водночас для свердла застосовується мастильно-охолоджувальна емульсія.
Працюйте дуже обережно, на невеликій швидкості.
Вартість 1 см свердління отворів у бетоні, зокрема алмазним свердлом або коронкою, у місті Львів стартує від 7 грн. Точна ціна залежить від діаметра отворів, наявності та ступеня армування стін. Зазвичай виконавці встановлюють мінімальну ціну за виїзд. Отже, замовляти послугу доцільно лише у разі необхідності у здійсненні певного обсягу робіт.