Штукатурка стін: що потрібно знати перед початком робіт

Нюансів у зовнішньому та внутрішньому оздобленні дуже багато. Неправильно підготовлена поверхня, неякісний розчин чи ігнорування ґрунтовки можуть призвести до того, що шар тиньку просто відпаде. Проте, якщо добре підготуватися, заздалегідь дізнатися про усі тонкощі тинькування, виконати штукатурку стін реально й самотужки. Як, розповідають наші фахівці.

Штукатурка стін: що потрібно знати перед початком робіт

Чим штукатурити стіни: види сумішей

Насамперед важливо підібрати якісний матеріал. Критерії наступні:

✓ по-перше, з його допомогою реально досягти ідеально рівної поверхні;
✓ по-друге, тиньк має добре застигати та створювати шар, стійкий до ударів, перепаду температур;
✓ по-третє, суміш повинна добре скріплюватися з поверхнею.

Далі розглянемо основні види сумішей, присутніх на ринку. На сьогодні їх лише три.

Цементні

Використовуються зовні та всередині будинку, завдяки стійкості до вологи та перепадів температур. Підходять цементні суміші для нанесення навіть на стелю. На цеглу, бетон та цементно-піщані блоки їх можна мастити шаром до 3 см.

Зазвичай такий вид штукатурки для стін продається у вигляді порошку, який потрібно самостійно розводити з водою та замішувати будівельним міксером. Наноситься готова суміш легко, сохне достатньо швидко.

Декоративні

Виготовляються декоративні суміші на основі цементу, рідкого скла, акрилової або синтетичної смол. Для збільшення терміну служби на декоративний тиньк зазвичай наноситься шар спеціального воску.

Такі матеріали відразу дають необхідний декоративний ефект, при цьому вони можуть бути достатньо стійкими, навіть до миття.

Гіпсові

Останнім часом такий тиньк використовується набагато частіше — з ним легко працювати навіть новачку, можна відразу наносити товстим шаром, він швидко сохне.

Утворює рівну та гладку поверхню, а тому не потрібно використовувати сітку, проводити шліфування. Також не дає тріщин.

Проте гіпсова штукатурка для стін має й недоліки — високу ціну, низьку теплопровідність. Не підходить матеріал для використання у вологих приміщеннях. Відповідно, не призначений для зовнішніх робіт.

Декоративні штукатурки

Що потрібно для штукатурки стін: підбираємо інструменти

Ось перелік основних інструментів та витратних матеріалів, які знадобляться для виконання робіт в домашніх умовах:

 • ✓ два шпателі різної ширини;
 • ✓ широкий помазок для нанесення ґрунтовки під тиньк;
 • ✓ великий рівень;
 • ✓ скребок;
 • ✓ будівельний міксер;
 • ✓ ємність для замішування розчину;
 • ✓ маяки (+ спеціальні ножиці, якими можна їх різати);
 • ✓ кутники;
 • ✓ сітка;
 • ✓ гладило;
 • ✓ наждачний папір.

Купуючи інструменти, щоб було чим штукатурити стіни, не забудьте про власний комфорт. Обов’язково придбайте рукавички та одяг, який буде повністю закривати тіло, аби шматки тиньку не потрапили на шкіру.

Що потрібно для штукатурки стін

Підготовка стін до штукатурки

Найперше видаліть зі стін сліди старого тиньку, бруду та порохів. Найзручніше робити це за допомогою будівельного пилосмока. Далі проводьте роботи відповідно до типу поверхні:

Цегляні поверхні є шершавими, тому до них добре пристає оздоблення. Проте фахівці радять зробити невеликі заглиблення між цеглами, аби покращити зчеплення. Якщо цегла пориста — її обробляють ґрунтовкою глибокого проникнення.
✓ Перед штукатуркою стін з бетону їх також потрібно вкрити неглибокими ямками, обробити ґрунтовкою.
✓ До дерев’яних брусів зазвичай спочатку кріпиться спеціальна сітка-дранка, оскільки адгезія тиньку та деревини є слабкою.

І ще один лайфхак: перед нанесенням тиньку на дерево та цеглу фахівці радять змочувати поверхню водою. Це покращує проникнення тиньку.

Чи варто використовувати маячки для штукатурки стін

Коли наноситься шар тиньку, майстру і тим більше новачку важко вимірювати його товщину на око. Саме тому під час роботи зі шпаклівкою потрібно завжди використовувати маячки. Це спеціальні металеві профілі, які мають крила для кріплення та сам маячок — вертикальний вигин, по якому і вирівнюють стіни. Зазвичай висота маячка становить 6 мм.

Кріпити маячки потрібно до приготування розчину для штукатурки стін, оскільки це завдання може зайняти понад годину часу. Крок між маячками — 0,6–1 метра. Кріпляться елементи кількома способами:

На саморізиВам знадобиться дріль та саморізи з шурупами. Підберіть відповідне свердло, якщо потрібно свердлити цеглу.
На розчинЦей спосіб простіший. Треба лише приготувати невелику кількість тиньку, «посадити» на нього маячки та дочекатися, поки розчин повністю висохне, аби фіксація була надійною.

Далі вас чекає два етапи штукатурки стіни. Перший — чорновий, коли ви просто накидуєте розчин зі шпателя, а потім вирівнюєте по маяках за допомогою гладила. Другий — фінішний, що дає змогу прибрати всі нерівності першого.

Фінішна штукатурка стін

Нанесення та вирівнювання штукатурки стін своїми руками: перевірена технологія

Аби виконати всі роботи власноруч, дотримуйтеся інструкції:

1. Проведіть підготовку. Очистіть стіни, прикріпіть маячки, за потреби нанесіть ґрунтовку, дочекайтеся її повного висихання.
2. Підготуйте розчин. Для цього змішайте суху суміш з водою у пропорціях, які вказані на пакуванні виробником. Аби в ній не лишилося сухих часточок, використовуйте міксер.
3. Нанесіть перший шар штукатурки на стіни. Набирайте на шпатель довільну кількість розчину та з силою кидайте його на стіну. Порівняйте його гладилом. Якщо використовували гіпсовий матеріал — вирівнювання не знадобиться.
4. Дочекайтеся повного висихання першого шару та переходьте до нанесення другого — використовуйте базовий тиньк або відразу фінішний. Набирайте невелику кількість розчину на один шпатель, а другим наносьте тонкий шар для вирівнювання заглиблень.
5. Після повного висихання стіни пройдіться по ній наждачним папером, аби прибрати усі нерівності.
6. Далі нанесіть завершальний шар ґрунтовки й можна фарбувати чи клеїти шпалери.

Якщо описаний процес видається занадто складним, зверніться за допомогою до професійних майстрів. Вони виконають усі роботи швидко та якісно.

Залишилися питання чи потрібна консультація?

Залиште свої дані прямо зараз, і ми вам перетелефонуємо.
  Telegram
  Viber
  Messenger
  Instagram